طرح درس زیست دهم
نمونه طرح درس روزانه درس زیست شناسی دهم
نام کتاب : زیست شناسی دهم
موضوع درس : گوارش و جذب مواد
مدت: 80 دقیقه
محل تدریس: کلاس درس
تعداد دانش آموزان: 25نفر
|
مشخصات کلی
|
||
در پایان تدریس این جلسه دانش آموزان باید بتوانند به کمک تعریف، نحوه ی عمل و روش های عبور مواد از غشائ یاخته را بدانند و بتوانند برای آنها مثال بزنند.
|
هدف های کلی درس و هدف های رفتاری |
||
کتاب درس ، تخته سیاه ، گچ با رنگ های مختلف ، ماژیک پوسترهای آموزشی در مورد غشاء یاخته و روش های تبادل مواد ، فیلم آموزشی در صورت امکان
|
وسایل مورد نیاز |
||
زمان
|
سلام و احوالپرسی-مشاهده ظاهری افراد کلاس –بررسی حضور و غیاب گذشته و فعلی – اشاره به مناسبت روز – خواندن دعای آغاز درس |
کارها و اعمال قبل از شروع درس |
|
5دقیقه
|
|||
10دقیقه
|
به منظور ارائه مطالب جدید لازم است در همین زمینه مطالبی از اطلاعات و دانستنی های گذشته سئوال گردد . مانند شناخت یاخته و انداک های آن ،شناخت غشاء و چگونگی عملکرد آن به زبان ساده |
ارزشیابی تشخیصی
|
|
10دقیقه
|
-یاخته – دو لایه فسفو لیپیدی - انتشار - انتشار تسهیل شده -گذرندگی (اسمز) – انتقال فعال – درون بری (آندوسیتوز ) – برون رانی ( اگزوسیتوز) -غشاء -هسته -شبکه آندوپلاسمی -ریبوزم -گلژی |
روئوس مطالب به اختصار |
آماده سازی |
5دقیقه
|
برای تدریس موارد بالا ازارائه شکل روی تخته سیاه و پوستر یاخته ، پوستر راه های تبادل مواد استفاده می شود.تا دید بهتری نسبت به مطالب برای دانش آموز مهیا شود. |
فعالیت مربوط به روش ها |
|
35دقیقه
|
توضیحی در ارتباط با ساختار یاخته و غشاء آن داده شود . انواع روش های تبادل مواد گفته شده ، تفاوت آنها مشخص شود. نقش آنها در یاخته بیان گردد. برای آنها مثال زده شود . حتما در ارتباط با انرژی ، واسطه های پروتئینی (کانال ناقل) و چگونگی انجام آن توضیح داده شود . مقایسه عملکردی این روش ها صورت گیرد.
|
ارائه درس به طور کامل |
|
2دقیقه
|
جمع بندی مطالب ارائه شده و ذکر اهمیت روش های تبادل مواد برای موجودات زنده |
روئوس مطالب
|
روش های تکمیلی |
3دقیقه
|
دریافت سئوالات مطرح شده و مرتبط با درس و پاسخ به برخی از آنها در حد توان و پاسخ گویی در جلسات بعدی یا به صورت کتبی پس از تحقیق توسط دانش آموزان یا معلم . |
فعالیت مربوط به روش ها |
|
5دقیقه
|
پرسش چند سئوال متنوع و خارج از کتاب و پاسخ گویی برای رفع هر گونه ابهام احتمالی |
رئوس مطالب |
ارزشیابی پایانی |
5دقیقه
|
مطالعه پرسش های این فصل و پاسخ گویی به آنها توسط دانش آموزان |
فعالیت مربوط به ارزشیابی |
- ۹۵/۰۹/۱۴
نقطه. شما به وضوح می دانید که در مورد چه چیزی صحبت می کنید، چرا اطلاعات خود را فقط در هنگام ارسال ویدیو به هدر می دهید
وبلاگ شما زمانی که شما می توانید چیزی به ما بدهد
روشنفکر به خواندن؟